EFT

EFT, czyli Technika Wolności Emocjonalnej (Emotional Freedom Technique), jest jedną z najskuteczniejszych i zarazem najlepiej przebadanych metod pracy z emocjami, wywierającymi wpływ na nasze funkcjonowanie. Opiera się na połączeniu wiedzy psychologicznej i technik meridianowych. Jej skuteczność wynika z równoczesnej pracy na trzech poziomach: umysłu, emocji i ciała. Prowadzi do harmonizacji nie tylko obu półkul mózgu, ale też poszczególnych jego części wykształconych na drodze ewolucji (pień mózgu odpowiadający za instynkty, układ limbiczny odpowiadający za emocje oraz kora nowa odpowiadająca za procesy myślowe, pamięciowe i kreatywność).

Początki EFT sięgają połowy lat 80. XX w. Obecnie jest to metoda szeroko rozpowszechniona w USA i Europie Zachodniej. Ze względu na swoją uniwersalność jest wykorzystywana przez psychologów i psychiatrów do leczenia wszelkiego rodzaju zaburzeń, ale także przez coachów, trenerów rozwoju osobistego oraz trenerów sportowych do kreowania sukcesu.

Za pomocą metody można:

 • pracować z trudnymi emocjami, poczuciem winy i brakiem wybaczenia,
 • zapobiegać chorobom i minimalizować lub wyeliminować jej symptomy,
 • zniwelować, w sposób łagodny, a zarazem skuteczny i szybki, skutki ciężkich przeżyć traumatycznych, takich jak: ciężkich porodów, wypadków, ataków terrorystycznych, przemocy seksualnej, fizycznej i psychicznej,
 • zlikwidować poczucie lęku, np. przed lotem samolotem, publicznymi wystąpieniami, wyrażaniem własnego zdania, zwierzętami itp.
 • ukoić ból po stracie bliskich osób,
 • uzdrawiać relacje, w tym toksyczne,
 • uwolnić się od uzależnienia od papierosów, alkoholu, jedzenia, zakupów itp.

Jeśli ktoś jest zainteresowany rozwojem osobistym, chce osiągnąć cele prywatne lub zawodowe, także w tym przypadku metoda EFT ma zastosowanie, ponieważ pozwala:

 • usunąć blokady na drodze do realizacji celu i wykreować sukces,
 • pracować z negatywnymi przekonaniami, projekcjami i programami rodzinnymi,
 • osiągnąć wewnętrzny spokój, akceptację siebie, poczucie własnej wartości i poprawić jakość życia.

Technika EFT jest prosta i jednocześnie niezwykle skuteczna – jej skuteczność szacuje się na poziomie 90%. W wielu przypadkach pozytywne rezultaty można osiągnąć w ciągu jednej sesji. Ważnym atutem tej metody, poza niezwykłym wręcz tempem jej działania, jest to, że nie jest konieczne ciągłe zajmowanie się i rozmawianie o przeżytych traumach. Znane jest też zjawisko APEX, kiedy zapominamy, że problem, nad którym pracowaliśmy w ogóle istniał!

Jeśli chcesz odczuć jak pozytywny wpływ na Ciebie i Twoje życie może mieć ta prosta metoda, przynosząca szybkie efekty, serdecznie Cię zapraszam.

Bibliografia:

 1. M. Kruczek – Schumacher, Podręcznik EFT. Techniki uzdrawania emocjonalnego, Wydawnictwo KOS, Katowice 2010.
 2. N. Ortner, Metoda opukiwania. Rewolucyjny sposób na bezstresowe życie, P&G Editors, Warszawa 2014
 3. Materiały kursu trenerskiego metody EFT organizowanego przez Fundację Numen i Górnośląską Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie.